Ulakbus’e Katkıda Bulunmak

Ulakbus kaynak kod depoları, geliştiriciler tarafından yaygın şekilde kullanılan Github üzerinde bulunmaktadır. Github git kaynak kod ve sürüm takip sisteminin yanısıra, oldukça etkili proje yönetim ve geliştrici topluluğu inşa etme araçları sunmaktadır. Kolay kullanılabilir arayüzeyi sayesinde dağıtık, çok aktörlü bir yazılım geliştirme faaliyetini kolaylıkla sürdürülebilir hale getirmektedir.

Github hesabınıza giriş yaptıktan sonra, Ulakbus depolarımızı fork ederek geliştirmeye başlayabilirsiniz. Bir Github hesabınız yoksa, github.com adresinden edinebilirsiniz.

Github İş Akışı

Başlangıç için Github İş Akışı hakkında şu belgeye göz atmanızı şiddetle tavsiye ederiz: Understanding the GitHub Flow

Bu belgede Github üzerinde açık kaynak kodlu projelere nasıl katkı sağlayacağınıza dair bilgiler bulunmaktadır. Konua yabancı olanlar için karmaşık gözükse de, aslında oldukça basit olan süreç, bu belgede görsel bir şekilde anlatılmıştır.

Belgede adı geçen fork & pull request yöntemi, bizim de Ulakbus projesine katkı kabul etme yöntemimizdir. Bu yönteme göre geliştirme döngüsü adımları şu şekildedir:

 • Depoyu fork et,
 • Uygun bir branch açıp geliştir,
 • Pull request ile Ulakbus depolarına gönder

Birinci adım arayüzeyde bulunan Fork butonu yardımıyla kolaylıkla gerkeçleştirilir. Böylelikle Ulakbus kod deposunun o anki halini kendi depolarınız arasına girer. Kendinize ait bir depo olduğu için dilediğiniz gibi yönetme ve yazma hakkına sahip olursunuz.

Geliştirme faaliyeti bu adımdan sonra başlar. Aşağıda Git İpuçları ve Kod Yazma İpuçları bölümlerinde geliştirme faaliyeti süresince dikkat etmeniz gereken hususları ve Ulakbus projesi olarak beklentilerimizi okuyabilirsiniz. Bu bölümlerde yer alan kimi maddeler, genel yazılım geliştirme prensipleri ile ilgili hatırlatmalardır. Bazıları ise Ulakbus projesinin çekirdek ekibi tarafından da uygulanan, projemize özel hususlardır.

Geliştirme aşaması tamamlanan kod, fork edilen kod deposuna, başka bir ifadeyle upstream depo``ya yani Ulakbus'e ``pull request ile gönderilir.

Github üzerinde çalışmak ile ilgili daha fazla detayı şu bağlantılarda bulabilirsiniz:

Git İpuçları

Git’in dağıtık yapısı birlikte çalışabilirliği kolaylaştırmaktır. Öte yandan git kullanırken commit mesajları, branch isimleri, commit sıklığı ve içeriği, merge / rebase alışkanlıkları gibi usüle ilişlin konularda mümkün olduğunca ortak olmak proje yönetimini kolaylaştırmaktadır. Bu sebeple Ulakbus projesine katkı yaparken sizlere yardımcı olacak aşağıdaki ipuçlarını dikkatle okumanızı öneririz.

Git Kurulumu

İlk kurulumun hemen arından git’e kendinizi tanıtmayı unutmayınız:

git config --global user.name "Emo Coder"
git config --global user.email "emo@zetaops.io"
Git hakkında şu bağlantılardan detaylı bilgi alabilirsiniz:

Eğer tasarımcıysanız aşağıdaki bağlantıda tasarımcıların git kullanımı konusunda iyi bir makale bulabilirsiniz: http://www.webdesignerdepot.com/2009/03/intro-to-git-for-web-designers/

Branch Kullanmak

 • Branch kullanmayı alışkanlık haline getirin. Ana branch’e (master) doğrudan push etmeyin.
 • Branch adları eğer bir özellik geliştirmesi yapıyorsanız feature/, bir hata ile ilgileniyorsanız bugfix/ ön ekini taşımalıdır: feature/yeni_ozellik veya bugfix/xyz_hatasi
 • Branchlerinizi düzenli şekilde rebase ederek, temel branchlerdeki değişikliklerden uzaklaşmamasını sağlayınız. Ulakbus resmi depoları Git Flow kullanmaktadır. Bu sebeple Ulakbus resmi deposu temel branch’i develop adını taşır. Eğer kendi deponuza Ulakbus projesini upstream olarak eklediyseniz upstream/develop ile bu branch’e erişebilirsiniz.

Git Flow Ulakbus projesinde kullanılan branch yönetim modeli ve aracıdır. Bu modeli kullanmak yukarıda bahsedilenlerin yanısıra başka birçok faydayı beraberinde getirir. Zorunlu olmamakla birlikte, git kullanım alışkanlıklarınızı pozitif şekilde değiştireceğine inandığımız bu aracı ve metodu kullanmanı daha fazla uyumluluk için öneririz. Git Flow konusunda detaylı bilgileri bu dökümanın en altında bulabilirsiniz.

Commit Mesajları

 • Mesajlarını yazarken aşağıdaki etiketlerden faydalanabilirsiniz (bakınız: http://keepachangelog.com/):
  • ADD - Yapılan değişiklik yeni bir özellik ekliyorsa,
  • CHANGE - Mevcut bir işlevsellikte değişiklik yapılıyorsa,
  • DEPRECATE - daha önce mevcut olan bir özelliğin geliştirilmesinden vazgeçiliyorsa,
  • REMOVE - Vazgeçilen özellikler tamamen çıkarılıyorsa,
  • FIX - Herhangi bir hata gideriliyorsa,
  • SECURITY - Güvenlik ile ilgili bir değişiklik yapılıyorsa.
  • REFACTOR - Kod işlevsellikler değiştirilmeden optimizasyon gibi amaçlar ile değiştiriliyorsa
 • Commit mesajlarınızın ilk satırı mümkün olduğunca kısa ve çalışmalarınızı özetlemelidir. 50 - 70 karakter arası.
 • Detaylar commit summary bölümünde bulunmalıdır.
 • Geliştirme faaliyetleriniz için gereken tüm depolarda issue açıp, commit mesajlarınızda zetaops/ulakbusGH-145 şeklinde referanslar veriniz.

Upstream Depo Eklemek

Fork ettiğiniz Ulakbus deposunu kendi git deponuzun upstream deposu olarak tanımlamak, ana depodaki değişikliklere istenildiğinde daha kolay erişebilmek için faydalı olabilir. Örneğin:

git remote add upstream https://github.com/zetaops/ulakbus.git

Kendi remote deponuza origin adiyla, ulakbus depolarına da upstream adıyla erişebilirsiniz. Upstream branchleri kendi branchlerinizi rebase etmek, kod karşılaştırması yapmak, yeni geliştirilen özellikleri gözden geçirmek amacıyla kullanabilirsiniz.

git rebase upstream/master
git diff upstream/master..master
git checkout upstream/feature/yeni_ozellik

komutları ile upstream kullanabilirsiniz.

Kod Yazma İpuçları

İşlevselliğin yanısıra, kodun nasıl yazıldığı, ne kadar optimize yazıldığı ve dökümantasyonu oldukça önemlidir. Bu amaçla aşağıdaki ipuçları Ulakbus depolarına kod katkısı yaparken işleri herkez açısından kolaylaştıracaktır.